Syksyn 2026 muutosneuvottelut listana: 66 työnantajaa ja luvut suoraan tiedotteista
Kuukauden aikana suomalaiset työnantajat ovat ilmoittaneet kymmenistä muutosneuvotteluista, ja otsikot sekoittavat usein neuvottelujen piirissä olevat ja lopulliset vähennykset. Tähän on koottu, mitä kukin työnantaja on itse kertonut, ja erikseen ne, joista on vain mediatieto.

Mitä listassa on ja miten sitä luetaan
Neljä eri lakia, neljä eri nimeä samalle asialle. Kaikille yhteistä on, että työnantaja neuvottelee henkilöstön kanssa ennen kuin se päättää vähennyksistä.
Neuvottelujen piirissä ei tarkoita irtisanottua.
Yksityisissä yrityksissä ja järjestöissä puhutaan muutosneuvotteluista (yhteistoimintalaki 1333/2021). Kunnissa ja hyvinvointialueilla sama asia on yhteistoimintamenettely lain 449/2007 mukaan, valtion virastoissa lain 1233/2013 mukaan ja evankelis-luterilaisessa kirkossa vuoden 2026 alusta uuden lain 941/2025 mukaan. Arkikielessä kaikki ovat edelleen «yt-neuvotteluja».
Lista kattaa ajan 25.8.–24.9.2026: mukana ovat neuvottelut, jotka alkoivat, päättyivät tai joista päätettiin tuona aikana. Espoon ja Vantaan tapaan aiemmin alkaneet mutta yhä käynnissä olevat on mainittu, jos niistä tuli uutta tietoa jaksolla.
Yritykset: 14 omalla tiedotteella
Metsäteollisuus, ruoka, kauppa ja energia. Luvut ovat yhtiön omasta tiedotteesta tai pörssitiedotteesta.
| Työnantaja | Paikka | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Atria Oyj | Jyväskylä (nautateurastamo) | alkoi | noin 20 irtisanomista; koko teurastamo | Cision 26.8. |
| Restel Taukopaikat Oy (Huili) | koko maa | alkoi | noin 235 henkilöä neuvotteluissa | STT 27.8. |
| Metsä Fibre, Kemin tehdas | Kemi | päättyi | noin 225; lomautukset loka–marraskuussa, enintään 90 päivää | Cision 27.8. |
| Bittium Engineering Services Oy | Suomi | alkoi | 120 neuvotteluissa, enintään 30 irtisanomista tai lomautusta | Cision 28.8. |
| Kiilto | Tampere, Lempäälä, Turku, Hankasalmi | alkoi 2.9. | 40 työsuhdetta lyhyellä, 21 pitkällä aikavälillä | Kiilto 31.8. |
| Paulig | 13 Euroopan maata | suunnittelee | enintään 110 tehtävää, enintään 55 vähennystä; ei tuotantoa | Paulig 1.9. |
| Kiertokapula Oy | Kanta-Häme, Etelä-Pirkanmaa, Keski-Uusimaa | alkoi | yli 70 neuvotteluissa, enintään 12 irtisanomista | Kiertokapula 3.9. |
| Metsä Fibre, Joutsenon tehdas | Lappeenranta | alkoi | noin 160, koko tehdas; mahdolliset lomautukset | Cision 7.9. |
| Mehiläinen Länsi-Pohja Oy | Kemi | alkoi | noin 250 neuvotteluissa, noin 50 henkilötyövuotta | Mehiläinen 10.9. |
| Stora Enso, Veitsiluodon saha | Kemi | päättyi | saha suljetaan pysyvästi, noin 60 työpaikkaa | Stora Enso 16.9. |
| Porvoon Energia | Porvoo | alkoi | enintään 18 henkilöä | Porvoon Energia 16.9. |
| SOK | Helsinki | päättyi | noin 900 neuvotteluissa; 102 tehtävää lakkaa, 62 uutta syntyy | S-ryhmä 21.9. |
| Power Finland Oy | Lohja, Porvoo, Kotka, Järvenpää | alkaa 29.9. | neljä myymälää, enintään 61 työsuhdetta | STT 22.9. |
| Lahden Pelicans Oy ja Pelicans Ravintolat Oy | Lahti | alkoi | tiedote ei kerro määrää | Pelicans 23.9. |
Yritykset, joista on vain mediatieto
Näistä työnantaja ei ole julkaissut tiedotetta verkkosivuillaan tai tiedotepalvelussa. Luvut ovat median kertomia, ja ne voivat tarkentua.
| Työnantaja | Paikka | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Škoda Transtech Oy | Kajaani, Otanmäki | päättyi noin 25.8. | 117 irtisanomista ja lomautuksia | Yle |
| Mirka Oy | Jepua, Uusikaarlepyy | alkoi 24.8. | 80 toimihenkilöä ja esihenkilöä | Vasabladet |
| Futurice Oy | Suomi | alkoi 31.8. | enintään 25 | Tivi |
| Borealis Polymers Oy | Porvoo, Kilpilahti | alkoi 3.9. | noin 650 neuvotteluissa, enintään 56 | Uusimaa |
| Stora Enso, Uimaharju | Joensuu | päättyi 3.9. | 13 irtisanomista, 6 määräaikaisuutta päättyy | MT |
| Lahti Energia Oy | Lahti | alkoi 9.9. | noin 50 neuvotteluissa, alle 10 vähennystä | Yle |
| Kone | Hyvinkää | alkoi 15.9. | enintään 38 tehtävää Suomessa | Aamuposti |
| ISS Palvelut Oy | Keski-Suomi | alkoi 15.9. | enintään 21 | KSML |
| Ioncor Oy | Salo, Uusikaupunki, Saksa | alkoi 17.9. | enintään 287, joista 260 Suomessa | Yle |
| Stora Enso, Kristiinankaupunki | Kristiinankaupunki | suunnittelee | noin 50; tuotanto loppuisi 2027 | Yle |
| UPM, Lappeenrannan tutkimuskeskus | Lappeenranta | päättyi 24.9. | 15 irtisanomista (alussa enintään 25) | Yle |
Kone ja Metsä Fibre Joutseno: yhtiöiden sivuilla on samannimiset tiedotteet keväältä 2026, jotka koskevat eri kierrosta. Syyskuun luvut ovat yllä.
Hyvinvointialueet: talousarvio 2027 tehdään yt-menettelyn kautta
Laki 449/2007 edellyttää, että henkilöstövähennyksiä vaativa talousarvioesitys käsitellään yt-menettelyssä ennen kuin aluehallitus tekee lopullisen ehdotuksensa. Siksi syyskuu on sote-alueilla neuvottelujen kuukausi.
| Työnantaja | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|
| Pohjois-Savo | päättyi 26.8. | 212 htv, joista 43 irtisanomisina; 18,5 M€ vuonna 2027 | tiedote 27.8. |
| Pohjois-Pohjanmaa (Pohde) | päättyi 28.8. | 300 irtisanomista esityksen 500:n sijaan; vaikutus 28,8 M€ | tiedote 1.9. |
| Etelä-Savo (Eloisa) | alkoi 3.9. | 34 M€:n sopeutus, koko organisaatio | tiedote 25.8. |
| Pohjanmaa | päätös 31.8. | noin 95 työntekijän tehtäviin muutoksia; paikkojen uudelleenjärjestely | tiedote 27.8. |
| Pohjois-Karjala (Siun sote) | päätös 1.9. | koko henkilöstö; säästötavoite vähintään 15 M€ vuonna 2027 | tiedote 1.9. |
| Päijät-Häme | esitys 14.9. | enintään 179 htv; 28 M€ talousarvioon 2027 | tiedote 14.9. |
| Pirkanmaa (Pirha) | alkaa 25.9. | noin 620 neuvotteluissa, vähennys enintään 40 | tiedote 17.9. |
| Varsinais-Suomi (Varha) | päätös 21.9. | neuvotteluja ei kohdenneta tiettyyn ryhmään; tuottavuusohjelma 33,9 M€ | tiedote 21.9. |
| Keski-Uusimaa (Keusote) | alkoi 23.9. | koko henkilöstö; henkilöstösäästöt 16,3 M€ vuosille 2027–2029 | tiedote 23.9. |
| Etelä-Pohjanmaa | alkoi syyskuussa | noin 400 htv; 15 M€ vuodelle 2027 | oma juttumme |
Kaksi aluetta on jo lopettanut neuvottelunsa: Pohjois-Savo (212 henkilötyövuotta, joista 43 irtisanomisina) ja Pohjois-Pohjanmaa, jossa irtisanomisia tuli 300 esityksen 500:n sijaan. Keski-Suomi päätti jo 18.8. enintään 570 henkilötyövuoden neuvotteluista, ja Keski-Pohjanmaan Soite jatkoi neuvotteluja syyskuun lopulle. Kainuun neuvottelut päättyivät Ylen mukaan 24.9., mutta tulos tulee aluehallitukselle vasta 28.9.
Hyvinvointialue ei voi mennä konkurssiin: alijäämät puretaan valtiovarainministeriön arviointimenettelyllä ja säästöillä. Sen vuoksi hyvinvointialueiden yt ei koskaan näy konkurssirekisterissä, vaikka se vaikuttaa tuhansiin työntekijöihin.
Kunnat ja kuntayhtymät: 17 neuvottelua tai esitystä
Suurin osa päätöksistä tehtiin kunnanhallituksissa 31.8. ja 14.9. Seuraava aalto on 28.9., kun ainakin Ylivieska, Siilinjärvi, Ii ja Savitaipale käsittelevät neuvottelujen aloittamista.
| Työnantaja | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|
| Kaarina | alkoi 7.9. | koko henkilöstö; enintään 54 htv, enintään 2,7 M€ vuodessa | tiedote 27.8. |
| Tornio | alkoi | irtisanomiset enintään 30 htv, muut muutokset enintään 70 htv; noin 1,1 M€ | KH 31.8. § 267 |
| Tampere | alkoi | henkilöstö-, talous-, viestintä- ja markkinointitoiminnot; henkilöstövähennyksiä ei tavoitella | tiedote 27.8. |
| Miehikkälä | alkoi | enintään 5 htv; vähintään 300 000 € vuodessa | KH 31.8. § 91 |
| Pelkosenniemi | alkoi | koko henkilöstö; päätöksessä ei lukua | KH 31.8. § 268 |
| Espoo | alkoi 2.9. | enintään 250 htv 2027–2029; irtisanominen tai olennainen muutos enintään 130 henkilölle | tiedote 31.8. |
| Helsinki, Talpa | alkoi 14.9. | olennaisia muutoksia enintään 100 työntekijälle | Talpa 10.9. |
| Salo | päätös 14.9. | enintään 44 htv, enintään 2,2 M€ | KH 14.9. § 305 |
| Tuusula | päätös 14.9. | kaksi palvelualuetta; henkilöstöä ei lähtökohtaisesti vähennetä | KH 14.9. § 328 |
| Lappajärvi | päättyi 14.9. | noin 75 lomautetaan kahdeksi viikoksi, myös kunnanjohtaja; irtisanomiset 3,6 htv | tiedote 15.9. |
| Polvijärvi | alkoi 17.9. | 8–11 htv vuosina 2027–2029 | tiedote 18.9. |
| Hollola | päättyi 23.9. | vähennystarve 37,4 htv; erimielisinä | tiedote 24.9. |
| Ylivieska | KH 28.9. | sopeutustarve 1,5 M€ vuodessa; rekrytointikielto heti | tiedote 15.9. |
| Siilinjärvi | KH 28.9. | noin 800 000 € henkilöstömenoista 2027 | tiedote 23.9. |
| Ii | KH 28.9. | koko henkilöstö; enintään 10 htv pysyvästi, 1,3 M€ vuonna 2027 | tiedote 23.9. |
| Savitaipale | KH 28.9. | 132 työntekijää neuvottelujen piirissä; alijäämä 630 000 € | esityslista 28.9. |
| Sataedu (koulutuskuntayhtymä) | valmistelee | 47 henkilöä, enintään 9 htv hyvinvointialalla | Sataedu 21.9. |
Valtio, kirkko, rahastot ja muut
Eri lait, eri kestot: valtiolla ja kirkolla vähintään kuusi viikkoa, kun toimet koskevat vähintään kymmentä, yrityksillä nykyään kolme viikkoa.
| Työnantaja | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|
| Sitra | alkoi syyskuussa | 83 neuvotteluissa, vähennystavoite 11 htv | STT 10.9. |
| SPR Satakunnan piiri | alkoi | noin 35, koko piiri; Porin vastaanottokeskus sulkeutuu viimeistään 28.2.2027 | SPR 10.9. |
| Suomen Lähetysseura | 22.9.–13.10. | enintään 7 nykyistä tehtävää voi päättyä | Lähetysseura 16.9. |
| Valtori | alkaa syyskuun lopussa | 222 asiantuntijaa, enintään 40 irtisanomista | Valtori 17.9. |
| Helsingin seurakuntayhtymä | 7.9.–20.10. | enintään 13 palvelussuhdetta; irtisanomiset aikaisintaan keväällä 2027 | kirkkoneuvosto 27.8. |
| Rikosseuraamuslaitos | alkaa 1.10. | organisaatiouudistus, ei vähennystavoitteita | STT 22.9. |
Åbo Akademin muutosneuvottelut alkoivat mediatietojen mukaan 7.9., mutta rehtorin mukaan suunnitelmissa ei nyt ole irtisanomisia. Yliopiston omaa tiedotetta ei löytynyt julkisilta sivuilta.
Järjestöt: STEA-leikkaukset näkyvät nyt
Hyvinvointiala HALI ry:n ja SOSTE ry:n kyselyn (20.–27.8.2026) mukaan 416 vastanneesta 686 järjestöstä lähes 30 prosenttia oli jo päättänyt lomautuksista tai irtisanomisista ja 57 prosenttia suunnitteli niitä.
| Työnantaja | Vaihe | Luvut (lähteen mukaan) | Lähde |
|---|---|---|---|
| EHYT ry | alkoi syyskuussa | koko henkilöstö, 52 henkilöä; STEA-avustus 1,5 M€ pienempi kuin 2024 | STT 28.8. |
| Stop Huumeille ry | alkoi | koko henkilöstö, 14 henkilöä | Stop Huumeille 8.9. |
| MIELI Suomen Mielenterveys ry | päättyi 15.9. | 13 irtisanomista, 4 osa-aikaistamista; 74 neuvotteluissa | STT 15.9. |
| Aseman Lapset ry | alkoi | 24 henkilöä | ePressi 15.9. |
| MLL:n Hämeen piiri ry | hallitus päätti | työsuhteita irtisanotaan vuoden lopussa; määrää ei kerrota | MLL Häme 17.9. |
| A-klinikkasäätiö | päättyi | 11 työsuhdetta päättyy, 5:n ehdot muuttuvat; henkilöstöä 49 | STT 23.9. |
| Kehitysvammaisten Tukiliitto ry | päättyi | 8 irtisanomista, 3 lomautusta, 4 sopimusmuutosta; henkilöstöä 41 | ePressi 24.9. |
| Diabetesliitto | alkoi 24.9. | koko henkilöstö; alustavasti 3 htv | Diabetesliitto 24.9. |
Kyselyn mukaan järjestöjen muutosneuvottelujen piirissä on yhteensä 1 399 henkilöä, lähes 1 000 henkilötyövuotta (SOSTE 28.8.). Järjestöihin sovelletaan samaa yhteistoimintalakia kuin yrityksiin, jos työntekijöitä on vähintään 20; aatteellisissa yhteisöissä laki ei kuitenkaan koske päätöksiä itse toiminnan tarkoituksesta.
Mikä muuttui 2025–2026: lyhyemmät neuvottelut, 30 päivän odotus
Suurin osa tämän syksyn yritysneuvotteluista käydään ensimmäistä kertaa uusilla säännöillä.
| Työnantaja | Laki | Vähimmäiskesto | Huomaa |
|---|---|---|---|
| Yritys tai järjestö, vähintään 50 työntekijää | 1333/2021, muutettu 252/2025 (1.7.2025) | 3 viikkoa; 7 päivää, jos vähennys koskee alle 10:tä tai lomautus on enintään 90 päivää | Jos irtisanotaan vähintään 10, työsuhteet voivat päättyä aikaisintaan 30 päivää esityksen jälkeen (25 a §) |
| Yritys tai järjestö, 20–49 työntekijää | 1333/2021, 16 a § | 7 päivää | Pakolliset vain, jos 90 päivän aikana vähennys koskee vähintään 20 työntekijää |
| Kunta, hyvinvointialue | 449/2007 | 6 viikkoa, jos vähintään 10; muuten 14 päivää | Talousarvio käsitellään yt-menettelyssä ennen lopullista esitystä |
| Valtio | 1233/2013 | 6 viikkoa, jos vähintään 10; muuten 14 päivää | Esitys viimeistään viisi kalenteripäivää ennen |
| Evankelis-luterilainen kirkko | 941/2025 (1.1.2026) | 6 viikkoa; 14 päivää, jos alle 10 tai työnantajalla alle 30 työntekijää | Uusi laki korvasi aiemman yleissopimuksen |
Seuraa konkursseja alueittain ja toimialoittain
Muutosneuvottelut eivät näy konkurssirekisterissä. Nämä listat päivittyvät kaupparekisterin kuulutuksista.
Mistä tiedot ovat
Jokaisen taulukkorivin lähde on rivillä itsellään. Tässä yleiset lähteet.
- Työnantajien tiedotteet, pöytäkirjat ja pörssitiedotteet 25.8.–24.9.2026 (STT Info, Cision, ePressi, työnantajien omat sivut ja kuntien päätösjärjestelmät), linkitetty taulukoissa.
- Hyvinvointiala HALI ry ja SOSTE ry, kysely STEA-leikkausten vaikutuksista, 28.8.2026 — soste.fi.
- Yhteistoimintalaki 1333/2021 ja muutos 252/2025, laki 449/2007, laki 1233/2013 ja laki 941/2025 ajantasaisina versioina — Finlex.
- Mediatiedot (Yle, MT, Uusimaa, Aamuposti, KSML, Tivi, Vasabladet), kun työnantajan omaa tiedotetta ei ole: merkitty erikseen omaan taulukkoonsa.
Kirjoittanut Konkurssit Suomi -toimitus
Kokoamme kaupparekisterin ja Virallisen lehden konkurssi- ja saneerauskuulutukset maakunnittain ja toimialoittain ja seuraamme suuria uudelleenjärjestelyjä, jotka eivät näy konkurssirekisterissä.
Lista on koottu työnantajien tiedotteista, pöytäkirjoista ja pörssitiedotteista, jotka on avattu ja luettu 24.9.2026. Jos työnantaja ei ole julkaissut tiedotetta, rivi on omassa taulukossaan ja lähteenä on media. Luvut ovat työnantajan ilmoittamia enimmäismääriä tai neuvottelujen piiriä, eivät toteutuneita irtisanomisia, ellei toisin mainita. Lainsäädäntö: yhteistoimintalaki 1333/2021, muutos 252/2025, laki 449/2007, laki 1233/2013 ja laki 941/2025. Korjaukset ja lisäykset: toimitus.